İNŞAAT YAPMA MALİYETİ YÜKSELİYOR

 ANASAYFA > Haberler > İNŞAAT YAPMA MALİYETİ YÜKSELİYOR

26 Ekim 2017

Konut piyasası ile ilgili durgunluğa ilişkin farklı sinyaller ve sektör temsilcilerinden açıklamalar gelirken, bina inşaat maliyetlerinin de yükseliş ivmesinde olduğu görülüyor.

TÜİK'in açıkladığı bina inşaat maliyet endeksi verilerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde bina inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1 artış gösterdi. Böylelikle 2008'in ikinci çeyreğinden bu yana yıllık bazda en sert artış kaydedildi.  

Geçen yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi yüzde 12,9 ve malzeme endeksi ise yüzde 25,1 yükseldi.

Bina maliyetlerinde artış ivmesi kaydedilirken, konut fiyatlarındaki artış hızında ise yavaşlama eğilimi izleniyor. TÜİK'in son açıkladığı verilere göre Temmuz ayında konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 11,6 ile 2012 yılının Aralık ayından bu yana en yavaş artış oldu.

Konut fiyatlarındaki artış hızı İstanbul gibi sıcak piyasalarda enflasyonun altında kalırken, bina maliyet endeksindeki artış sektör temsilcileri arasında da tedirginlikle karşılanıyor.  

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yaşanan bir iflas olayını hatırlatarak müteahhitler için endişelerini paylaştı. 

Konut fiyatlarının düştüğünü, maliyetlerin ise arttığını vurgulayan Ağaoğlu'na göre konutta balon yok ancak çok yüksek fiyatlarla arsa alan müteahhitler sıkıntı içinde.